Hzillataink a vadllatok leszrmazottai, amelyeket az ember megszeldtett s nemzedkeken t
lakhelye krl tovbbtenysztett.
A hzinyl a vadon l regi nyltl szrmazik s hossz idn keresztl egyre jobban hozzszokott az ember kzelsghez. Az kori s kzpkori rsos emlkekben szmos feljegyzs tallhat a nyltartsrl.
Az regi nyl Dlnyugat-Eurpban, az Ibriai flszigeten shonos.
A nyulat zletes hsa miatt nagyon kedveltk s hamarosan hatalmas kifutkban tenysztettk. A kzpkorban a kolostorok kertjeiben folytattak nyltartst s az gynevezett ,,nylkertekben” szaportottk azokat. A hziasts sorn a nyulak elvesztettk jellegzetes flnksgket az emberrel szemben. A folyamat sorn klnbz szrsznezet nyulak is elfordulhattak egyidejleg. A termszetben az regi nyl szne ugyanis kivtel nlkl szrke, mivel a fehrszneknek nincsen tllsi eslyk. A szrrel egytt persze a szrszerkezet s a nyulak nagysga is ksrletezsre ingerelte sok eldnket. Ennek kvetkeztben fejldtek ki a klnbz szn s fajtj hzinyulak. Ezek lettek a mai nylfajtk sei.
A nmet nyltenyszts szempontjbl a dnt lpst az 1870-es nmet-francia hbor hozta. Franciaorszgban megismertk a nyltartst. Az els nmet nylkillts Brmban kerlt megrendezsre 1874-ben. Rviddel ksbb megalakultak az els tenyszti egyesletek is. a Tenysztk szmnak nvekedsvel az j fajtk szma is gyarapodsnak indult.
|